Co je to ta Bowenova technika?

Neslyšeli jste o ní? Buďte v klidu, to stále málokdo. Ptá se mne skoro každý – klienti, kamarádi nebo profíci, to je úplně jedno. Pojďme se na to podívat spolu. Vysvětlím Vám, co to je a co pro vás může tahle „brnkací masáž“ udělat.  

Bowenova technika, Bodová myofasciální technika (B.M.T.), Myofasciální technika podle Bowena nebo VHT… ?

Bowenka má několik variant, které z ní vycházejí. Proto víc názvů. Obecně Bowenova technika patří mezi masáže, ale to je asi tak vše, co s nimi má společného. Při bowenování používáte hmaty na místech, která mají vliv na další části těla. Říkáme, že „brnkáme“.

Proč se říká brnknutí? Jde o příčné působení na sval či šlachu, asi jako na kytarovou strunu. Můžete být klidně oblečení, v extrémním případě se dá brnkat i přes „vaťák“. Ale to je trochu zbytečná dřina. Ani ležet nemusíte. Brnkáme v leže, v sedě i vestoje. Někdy to jinak nejde, záleží na zdravotním stavu ošetřovaného. Někdo si nemůže lehnout, jiný zase může ležet jen na zádech. Se vším se dá poradit.

Dá se říci, že obrnkat se dá vše, na co lze sáhnout. Na to, na co se nedá sáhnout „přímo“ můžeme jít od lesa – tedy asi jako šel hrášek přes matrace na princezninu zadnici. Věk také nehraje roli – děti brnkám skoro od narození (jako když vánek hladí) až po 97 let (staršího jsem nikoho nebrnkala). Co těhotné? Taky – v leže, v sedě, ve stoje… Fyziologická gravidita není kontraindikací, naopak lze budoucí mamince velmi ulevit. Každý praktikant Bowenovy techniky ví, které pohyby se při graviditě vynechávají.

Serióznost čehokoliv ukazují jeho limity a omezení. Konečně tedy i nějaká omezení: např. hluboká žilní trombóza, rakovina lymfatického systému, rakovina obecně, výduť aorty… tam nezasahujeme. Záleží pouze na přítomnosti kontraindikací, na zdravotním stavu.

Možná si říkáte:“ Tako jsem taky Bowenista, když brnkám lidi.“ Nejste, tedy pravděpodobně ne, dokud…

Používat Bowenovu techniku z vás ještě nedělá dobrého Bowenistu. Každý, kdo nazpívá pár písniček, si může začít říkat zpěvačka. Pěvkyni dělá něco jiného.

Skutečný Bowenista totiž, kromě toho, že umí brnknout, musí taky:

  • Vědět, která místa spolu souvisí (hlavně při bolestech).
  • Kam se bolesti mohou přenášet, i na větší vzdálenost v těle
  • Mít dobře vytrénované oko na reakce těla
  • Výborně ovládat ruce, mít v nich cit a ochotu se učit
  • Umět hmaty správně použít, vědět kdy přidat a kdy ubrat
  • Orientovat se ve fungování těla

Dobrý Bowenista zpravidla pomáhá cíleně při konkrétních potížích. Ví, kdy na ně má jít přímo a kdy nechat tělo samo rozhodnout, co vyřeší nejdřív. Stará se tak o všechny ty „zázraky na počkání“ a „nemožné do tří dnů“… J

Vypadá to, jako byste museli být velmi študovaní, abyste se mohli k brnkání jen přiblížit. To není tak docela pravda. Je tu jedno tělo, na kterém můžete účinky Bowenky zkoušet hned od začátku. Ano, je to to vaše. Kdo by vám upřímněji a přesněji dokázal říci, jak a co se povedlo? Takový trénink se vám bude později sakriš hodit.

Tak jen brnkejte kdykoliv to půjde. Trpělivost přináší růže a nadšení s radostí dělá mistry.

Řekněte mi, co si o tom myslíte? Komentujte níže!