KDYŽ KURZ, TAK KVALITNÍ. JAK SE TO ALE POZNÁ…?

Denně každý řešíme situaci, kdy si potřebujeme vybrat z několika možností. Jsou volby, které mají mnohem zásadnější dopad na náš další život, než co si dáme k obědu. Často jde i o větší investici a pokud investujeme do sebe, je to zvlášť důležité. Dobrá investice by se měla mnohonásobně vrátit. Na tom z jakých znalostí a dovedností budete po kurzu vycházet, hodně záleží Váš úspěch. Na čem, nebo na kom to tedy záleží?

Lidé, kteří umí inspirovat vlastně ukazují, jak si to také jde užívat. Přeloženo – cílem je znalost a radost. Takový učitel dokonce vítá možnost, že se najde nejeden student, který ho nakonec předčí. Jenže je tu jedna potíž. Jak se to pozná dopředu. Jak zjistit s předstihem, než kurz vůbec zaplatím, že „tento“ kurz s „tímto“ lektorem je pro mne ten pravý?

Když se začnete zajímat o nabídku kurzů, najdete:
1) téměř vždy popis toho, CO se v tom kterém kurzu učí
2) někdy se dozvíte JAK se to učí
3) ale opravdu zřídka se mluví o tom PROČ se to vlastně učí.

Rozumějme – nějaké vnitřní přesvědčení o smyslu učení takovým či makovým stylem. Při tom to je to nejdůležitější, co byste měli vědět. Vědomosti, které se dozvíte, nejsou zdaleka to jediné, co při kurzu „koupíte“. Působí na Vás i osobnost lektora a jeho přístup ke klientům, životní názor a další stránky jeho vnitřního nastavení, aniž si to uvědomujete. Proto je to tak důležité. Je hodně případů, kdy se lektor stane i takovým „Guru“. Je dost pravděpodobné, že pak budete jednat i podobně ve své praxi. Má to své vysvětlení v psychologii. To už stojí za dobrý rozmysl. Tedy jak na to?

Potřebujete najít lektora, který Vám bude vyhovovat i svými lidskými názory. Při kurzu je zásadní ona důvěra. Lektor by se měl podělit o své PROČ, pak v něm můžete najít právě tyto informace. Dobře, jestliže se na tomto shodneme, kde to dohledat?

1) Musíte vědět, kdo Vás bude učit. Některé masérské školy to u svých kurzů neuvádějí. To vzbuzuje minimálně rozpaky. Pak nemůžete vyhledat lektorovy stránky, nebo jiné informace o dosavadním profesním působení a o osobních postojích už vůbec ne.

2) Reference. Málokterý lektor se naopak nepodělí o své pozitivní reference do studentů. Ty na stránkách najdete téměř vždy. Pak stačí projít, co studenti chválí konkrétně a nějaký obrázek se tím vytvoří.

3) Ovšem snad nejlepší je videoukázka. Nemusíte být školený psycholog, abyste poznali, jestli Vám tento člověk, jako osoba, sedí či ne. Pokud máte i jen malou pochybnost, doporučuji jí důvěřovat. Naše nevědomí je moudré a je k nám zcela loajální.

4) Obsahu kurzu. Také nebývá vždy podrobně popsán. To je ukazatel číslo dvě. Pokud popsán je, už záleží na Vás, jestli jste tam našli to, co hledáte. Pokud zhodnotíte, že lektor je nejspíš dobrý, náplň kurzu také dobrá, často to tím také uzavřete. Ještě ale chvíli vydržte. To co z Vás udělá excelentního maséra není chvíle, kdy převezmete certifikát. Co to tedy je?

A co dál?

Předně, nechce-li masér být excelentní, pak by měl jít dělat něco jiného.

Kontakt, kontakt, kontakt. Jednou ze zásad, která odlišuje od šedého průměru, je udržování kontaktu s ostatními. Ani žádný vědec ještě nic zásadního nevybádal, pokud nesledoval, co se děje v jeho oboru a nekomunikoval s kolegy. I jen občasný kontakt s lektorem a ostatními nám zajistí opravu chyb, kterým se nevyhne nikdo. Pomáhá zbavit se rutiny toho, co nám jde, a udržet šíři repertoáru.. To všechno násobí naše možnosti, tím výsledky a pragmaticky i výdělek. I jen jedno opakování každého posune o obrovský kus vpřed. Potřebujeme občas poradit, co s určitým klientem. K začátečníkovi chodí vždy těžké případy. Stručně řečeno, kurzem to má správně začínat.

Chcete být dobří?

  1. Musí vás to bavit a neodolatelně táhnout.
  2. Věnujte se po kurzu problematice hlouběji.
  3. Měli byste mít možnost opakovat pod dohledem lektora.
  4. Měli byste mít možnost klást dotazy a dostávat rady.
  5. Experimentujte a učte se z výsledků.

Pak budete skutečně dobří.

Masér si může práci užívat a dobře si vydělat jen tehdy, cítí-li z něj i klient klid a jistotu. Masáž jakéhokoliv druhu člověka nadchne právě jen od takového maséra a jestli to tak opravdu bude záleží hodně právě na výběru kurzu a hlavně lektora. Když máte štěstí, nebo když už teď víte, jak si vybírat, máte velikou šanci, že Vám zůstane zážitek na celý život, který Vám bude dobře sloužit.

Měli jste štěstí, nebo smůlu na lektory? Váš názor může ostatním velice pomoci, určitě jim ho řekněte.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů