CO JE TO TA BOWENOVA TECHNIKA?

Neslyšeli jste o ní? Buďte v klidu, to stále málokdo. Ptá se mne skoro každý – klienti, kamarádi nebo profíci, to je úplně jedno. Vy teď už řeknete „no jasně, tomu se taky říká…“  

Bowenova technika, Bodová myofasciální technika (B.M.T.), Myofasciální technika podle Bowena nebo VHT… ?

Cože, tolik názvů? Ano. Kratičký exkurz do historie. Bowenovu techniku vymyslel a i z jiných technik sestavil pan Tomas Bowen. O sobě říkal, že je osteopat. Je to tedy směs z různých metod plus obrovská dávka invence právě pana Bowena. Pak zemřel. Od té doby se technika nutně šíří v různých pojetích. Dnes má několik variant, které z ní vycházejí. Proto víc názvů.
Obecně Bowenova technika patří mezi masáže, ale to je asi tak vše, co s nimi má společného. Při bowenování používáte hmaty na místech, která mají vliv na další části těla. Říkáme, že na ně „brnkáme“.

Proč se říká brnknutí? Jde o příčné působení na sval či šlachu, asi jako na kytarovou strunu. Natáhnete kůži za daný sval, zaháknete se za něj a přebrnknete zpátky. Je to překvapivě intenzivní podnět, takže po sadě hmatů následuje pauzička. Můžete být klidně oblečení, či „odložení“, musí být možnost hýbat kůží a nesmí to klouzat. Ani ležet nemusíte. Brnkat se dá v leže, v sedě i vestoje. To podle zdraví a místa, kde se na lidi vrhnete.

Věk nehraje roli – děti brnkám skoro od narození (jako když vánek hladí) až po 97 let (staršího jsem nikoho nebrnkala). Co těhotné? Taky – v leže, v sedě, ve stoje… Fyziologická gravidita není kontraindikací, naopak lze budoucí mamince velmi ulevit. Každý praktik Bowenovy techniky ví, které pohyby se při graviditě vynechávají.

Serióznost čehokoliv dokazují známé limity a omezení. Konečně tedy i nějaká omezení: např. opilost, horečka, hluboká žilní trombóza, rakovina lymfatického systému, rakovina obecně, výduť aorty… tam nezasahujeme. Záleží pouze na přítomnosti kontraindikací, na zdravotním stavu. Jsou jasně určená logická a bezpečná pravidla. Je tu ovšem mnohem delší seznam toho, co před Bowenkou raději „mizí“. A nejsou to jen bolesti zad. Zažila jsem vyrovnání rozdílné teploty levé a pravé poloviny těla… Seznam najdete ZDE. Co z toho se hodí vám? Napište mi do komentářů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů