Opravdu se umíte účinně protahovat?

Náš způsob života znamená hlavně statické sezení pouze s obměnou toho, na čem sedíme. Nahrává to všemožným zdravotním potížím. Přináší to nadváhu, bere fyzičku a svaly se navíc pomalu zkracují do tvaru židle. Všichni víme, že bychom se měli protahovat, čistě proto, že naše tělo se tím vrací do „rovného“ postavení, přírodou zamýšleného. Neděláme to. Proč?

Nadhodím několik nejčastějších důvodů. Jestlipak najdete mezi důvody ten svůj:

 1. Vím o tom, ale mne se to netýká. Mám fyzicky náročnou práci a tak je pohybu dost.
 2. Vím o tom, ale jsem po práci tak unavený/á, že na to nemám vůbec náladu.
 3. Vím o tom, ale nemám čas.
 4. Vím o tom, ale nevím, jak na to, tak to radši, než špatně, nedělám vůbec.
 5. Protahuji se občas, ale nevidím výsledky, tak to po čase nechám plavat.
 6. Protahuji se, ale je mi to velice nepříjemné, tak to po čase nechám plavat.

Všechny výše uvedené body jsou důvodem PRO, o tom není sporu. Proč? Vezměme to popořadě:

 1. Fyzicky náročná práce je pádnějším důvodem protahovat se než sport. To proto, že často vyžaduje námahu v nevhodných pozicích. Tělo tak trpí mnohem více. Už jsem viděla mnoho zedníků, prodavaček se zaseknutými zády a daly by se jmenovat další profese.
 2. Psychicky náročná práce nám více než sílu něco dělat bere mnohem více vůli. Pokud tuto lest prohlédneme, je mnohem snazší ji překročit. Kdo to jen jednou dokázal, ví jak příjemné to pak je.
 3. Ano, to je opravdu otázka priorit. Někdo se k tomu dostane dříve dobrovolně, někdo později, když už není zbytí, donuceně.
 4. , 5. a 6. má stejnou podstatu – chybný postup. A na to se dnes zaměříme. Jakmile na to půjdete dobře, stane se z protahování příjemný „aktivní ležing“. Než začnete, pusťte si něco, co rádi posloucháte.

Pět P (pravidel) protahování

Pokud už umíte Bowenův hmat, protahované místo si nejprve obrnkněte. Pro ostatní bude k dispozici video šikovného samoošetření Bowenovou technikou „Kapesní masér“, získat ho můžete ZDE

Toto se týká jakékoliv protahovací pozice. Otestujte to nyní na svém obvyklém protahování.

 1. Pozice
  Pokud se nenastavíte správně, to znamená například stažená a široká ramena, podsazená zadnice, rovný krk a vytažená hlava a svaly, které chcete protáhnout nejsou v co nejdelším oblouku, je to celé spíš na škodu. Jestliže si chcete například protáhnout zadní část krku a hlavu ohnete do předklonu s bradou na prsa, ohýbáte hlavně meziobratlové klouby a svaly šetříte.
  Naopak, když hlavu místo pouhého ohnutí ještě mírně vytahujete obloukem dopředu, pošetříte ohnutí v kloubech a svaly budou více natažené.
  Bolí-li Vás nějaká šlacha, při protahování byste měli cítit tah především ve svalu, který k ní patří. V žádném případě nesmí být na protahované části váha.
  Stojíte-li na noze, nelze ji zároveň protáhnout.
 2. Pomalu
  Jestliže hned ze začátku hodně zatáhnete ve snaze co nejvíce protáhnout až do nepříjemného tahu, nejspíš cítíte, že se místo povolení tah ještě zhoršil. A také ano. Sval se totiž bojí, že ho přetáhnete a místo povolení se začne bránit. Výsledek je pak horší, než neprotahovat. Začít je nutné pouze na velice mírném tahu a počkat na fenomén tání – stručně řečeno sval začne povolovat. Na to je nutné si počkat a hlavně pokračovat.
 3. Prodýchat
  Teď už to táhne víc, ale příjemně a opravdu pomůže, když při každém výdechu „na just“ povolíte, co to jde. Abyste se mohli úplně uvolnit, je nejlepší zvolit co nejvíce „ležící“ pozici, využít váhy těla a nechat to jít svou cestou.
 4. Pokračovat
  Pokud byste teď přestali, obrali byste se o velkou část výsledku. V každé pozici je potřeba vydržet cca 2,5 minuty. Nejlepší je ale zapomenout se a v nastavené pozici zůstat klidně déle. Proto máte puštěnou oblíbenou muziku, film a pod. Zprávy se ze zřejmých důvodů nedoporučují…
 5. Protřepat
  Jakmile takto dlouho protahujete jedno místo, bude pravděpodobně chvíli citlivé. Když chcete vrátit například ruku, zaberte mírně svaly, to citlivost při návratu do neutrální polohy zmírní. Pak mírně protřepejte, spíš prochvějte. Citlivost po chvíli přejde.

Není často možné denně protáhnout celé tělo, ne dokud si nezvyknete na ten příjemný pocit poté. Každá pozice má své varianty, které budou nejvíce táhnout, najděte tu svou a té se věnujte. Například pootočení ruky, natažené prstů, různé pozice v zápěstí a podobně. Věnujte se denně dvěma či třem pozicím a měňte je. Za týden se k nim vraťte dvakrát. Denně to dá 10 – 15 minut. To úplně stačí.

Teď porovnejte protaženou stranu oproti té druhé. Jaký máte pocit? Dobré, že? Možná zbývají nějaké nejasnosti. Jsme k dispozici s našimi zkušenostmi. Napište dole do komentářů.

Jinak vesele pokračujte. Máte-li z toho příjemný pocit, určitě to děláte dobře a o to jde.

 

Tak ať vám to brnká!

 

Dana

Řekněte mi, co si o tom myslíte? Komentujte níže!