Drží Vám Hanákovy boty palce?

Máte vbočený palec, neboli Hallux valgus? Máte Hanákovy boty? … „Jasně“, nebo „Nikdy“? Je to lákání peněz z důvěřivých či dokonce hloupých lidí, nebo geniální nápad? Co jsem zjistila v praxi, vám ráda ukáži na konci tohoto článku k zamyšlení.

zdravé nohy

Hanákovy boty nebo vložky do bot mají pod patou a palcem prohlubeň. Cituji:Prohlubeň stélky v místě palcového kloubu a snížení v patní části chodidla je zásadní pro celou funkci chodidla. Jen tak se využije dokonalé rigidní páky palce a prstů, dané nám přírodou.“ Zdroj: Boty Hanák

Tak si teď trochu zapřemýšlím. Je vůbec možné, aby jediná, stále stejná šablona padla všem nožkám? Noha, která má takové množství kostí a vazů a tím tolik variant fungování a nefungování? To mi přijde zvláštní. Možná lezu na poněkud tenký názorový led, ale to se nedá nic dělat. Řekněte klidně taky, co si myslíte. Já do toho jdu. Takže…

Četli jste výše, že: „Jen tak se využije dokonalé rigidní páky palce a prstů, dané nám přírodou“.Tím se stručně řečeno myslí, že když uděláte krok, tak ta zadní noha se má pořádně ohnout v palcovém kloubu tam, co se dělá Hallux valgus (vbočený palec). To napne šlachy v chodidle, noha se zpevní a díky tomu se můžete odrazit z této zadní nohy, abyste se mohli pohnout vpřed.

ohnutí kloubuPokud by zůstala pružná, jak je potřeba při došlapu, tak zapomeňte na i na jednoduché dohonění autobusu. Zpevnění chodidla se projeví dál řetězením směrem vzhůru po zádech, až k hlavě, což nás může o něco narovnat. Jelikož většina z nás chodí shrbeně, mohli bychom toto počítat jako „plus“. Potud to je v tomto směru zřejmě v pořádku. V praxi to ale má tyto překážky.

Zpevnění nohy nemá nic společného s pevným sevřením v botě. Noha potřebuje místo a nerovnosti, aby se musela „snažit“ a „trénovat“. Jak šikovnost, tak sílu. Pevně sevřená v botě nic nedělá, slábne a „gramlovatí“, jako po sádře. Jak jsou na tom vaše botky?  Aby se toto nestalo, potřebuje noha:

1) širokou botu, aby měly prsty místo se opřít,
2) ohebnou podrážku, aby cítila, co má vyrovnávat a mohla ohnout ten nepostradatelný palcový kloub
3) no a pak taky ty nerovnosti, (ještě, že máme takové resty v opravách veřejných komunikací…)

noha ve "fajfce"

Všimli jste si někdy, jak lidé při chůzi „tahají“ nohy za sebou? Jak mají kotník stále jako fajfku? Schválně, kolik lidí zítra venku spočítáte, že aktivně hýbe kotníkem při chůzi? Co ti všichni ostatní? No ti nemůžou! Ve stažených botách s podrážkou jako dřevo nemají vůbec šanci. Ano, díky díře pod palcovým kloubem bude mít noha stále o kousek víc ohnutý palcový kloub vzhůru bez ohledu na aktivitu kotníku nebo ohebnost podrážky. Ano, jenže, co je dobré pro odraz, může být ničivé pro palcový kloub. Jak to?

Přišla za mnou klientka, která má potíže s hallux valgus. Vytvářela jsem pro ni individuální vložky přímo podle reakce nohy na podložení chodidla v určitých místech. Palec má mít při zatížení nohy sám tendence odtahovat se od ostatních prstů svým směrem – sám se při každém kroku chtít rovnat. Dál chceme zvýšit stabilitu při stoji. To se nám povedlo a tak jsem jí vyrobené vložky předala. Když se obouvala, zjistila jsem, hele, obnošené Hanákovy botky. Palec se ale i přes ně dost zhoršoval.

individuální vložkyVzala jsem je do ruky a vidím, že moje vyrobené vložky mají vypodložení ve stejném místě jako Hanákovy boty prohlubeň. Došlo mi to hned, nebylo ani moc nad čím koumat. Tak jsme udělaly pokus: nestabilitu a chování palce. Stoupla si do bot od Hanáka, na rovnou zem a na své nové vložky ode mne.

Dopadlo to následovně: na škále 0 (žádná stabilita) až 10 (naprostá stabilita) dostali Hanákovy boty od klientky hodnocení „2“, podlaha „5“ a individuální vložka „8-9“.balanc človíček1) V Hanákově botě byla noha silně nestabilní a převalovala se směrem dovnitř přes palec (jako na šmajdání, ale jen v přední části nohy) a paní silně padala směrem na druhou nohu. K tomu se jí palec silně ohýbal k ostatním prstům.

2) Na holé podlaze byla stabilita lepší, palec se také ohýbal k prstům, ale ne tolik. Přepadávání bylo zvládáno za cenu silné opory bříška palce o zem a zvedání kloubu do vzduchu (paní si i stěžovala na bolesti pod špičkou palcového bříška, aby ne…). Střídavě kloub zvedala a padala trochu dovnitř.

3) Na individuální vložce s podložením palcového kloubu byla stabilita výrazně vyšší. Přestala padat. Bylo nutné, aby se naučila stát na podloženém palcovém kloubu, o který se konečně mohla pevně opřít. Je to jedna ze tří opor chodila. Pak se výrazně omezilo zdvíhání palcového kloubu, jakožto starého zvyku, který ještě dál odezní.

Tři body opory chodidlo

Přirovnala bych ty tři body opory chodidla (střed paty, malíkový kloub a palcový kloub) ke stolu o třech nohách, na kterém stojí komín z kostek – naše tělo. Jestliže je jedna „noha“ kratší (to bývá právě ta kostička směrem k palcovému kloubu), celý stůl se buď:

1) Převažuje za kratší nohou a tím ji v namáhaném kloubu postupně zkřiví. Komín by spadl, tělo to udrží, ale za cenu velké námahy. Pak mohou bolet záda a vy nevíte proč.

2) Stůl se snaží nohu uměle prodloužit (oporou o palcové bříško), což je nestabilní a namáhavé.

Křivý stůlPředstavte si, že pod tou kratší nohou ještě vyhrabete hanákovu jamku

Dejme noze to prodloužení, kolik a kam patří, a je klid.

Takže na hallux valgus jsou potřeba vložky s funkčním vypodložením, které nahradí to, co příroda někomu nedala na kosti k palci. Přímo při stoji na vložkách vám vyladím kolik přidat, aby byla noha nejstabilnější a palec se má sám tendenci odtahovat. Nestojí to žádný majlant. Horší stavy to úplně nespraví, ale mohou se zlepšit a přestanou se hlavně dál zhoršovat.

Co tedy s Hanákovými botami? Nic. Stačí jen ZDARMA trošku myslet na to, abyste kotník aktivně používali a tím pořádně ohýbali palcový kloub. Zapnete to samé úplně zadarmo a ani se to neochodí. Ono to totiž dělá elegantní chůzi. Jedno varování: dejte si pozor, půjdete výrazně rychleji 🙂 . Pořiďte si raději boty, ve kterých jde s nohou hýbat a co je třeba, doladíme spolu.

 

 

Pohoda pohybu

Řekněte mi, co si o tom myslíte? Komentujte níže!